FirstShop  |  SKU: JM3200HLD-4G
Transcend JetRam JM3200HLD-4G Memory Module 4GB DDR4 3200MHz
    Description
    Transcend's JetRam memory modules are manufactured with true ETT grade, brand-name DRAM chips that have passed Transcend's strict screening process and rigorous environmental testing. The modules provide excellent compatibility and fully-tested reliability, which is ideal for PC upgrade at an attractive price. Each memory module is rated at 3200 MT/s to greatly increase data transmission efficiency by higher bandwidth of up to 25.6GB/s. Operated at a nominal voltage of just 1.2V, Transcend's DDR4 U-DIMM JetRam memory ensures that both operating temperature and electrical load on the memory controller can be reduced in order to save up to 40% of energy compared to standard DDR3 modules offering 1.5V.
    Specifications:
    Component for: PC
    Internal memory: 4 GB
    Memory layout (modules x size): 1 x 4 GB
    Internal memory type: DDR4
    Memory clock speed: 3200 MHz
    Memory form factor: 288-pin DIMM
    CAS latency: 22
    Limited Lifetime
    Payment & Security
    Payment methods
      FirstShop