FirstShop  |  SKU: PS-TPD-1000FNFAGE-4
Thermaltake Toughpower GF3 1000W 80 Plus Gold Fully Modular ATX Black Power Supply PS-TPD-1000FNFAGE-4
    Description
    Designed with a native PCIe 12+4pin connector, the Toughpower GF3 series is compatible with Intel ‘s ATX 3.0 specification and is built for next-gen PCIe 5.0 graphics cards.
    The wattage marked on 12VHPWR’s connector is the recommended wattage. (Ref. Intel design guideline) The native 16 PIN (12VHPWR) PCIe connector of GF3 1000W can deliver up to 600W for PCIe 5.0 graphics cards.
    Toughpower GF3 1000W Gold - TT Premium Edition
    PCIe Gen 5.0 Ready! Designed with a native PCIe 12+4pin modular connector, the Toughpower GF3 series is built for the next-gen PCIe 5.0 graphics cards and is compatible with Intel ATX 3.0 specifications. The fully modular Toughpower GF3 series comes in 1650W, 1350W, 1200W, 1000W, 850W and 750W and is built to deliver 80 PLUS Gold efficiency. Aimed at providing the best performance, the Toughpower GF3 1000W includes all the critical features such as < 30mV low ripple noise design, extremely strict voltage regulation < ±2%, Hold up time> 17 milliseconds, and comes with 100% high quality Japanese capacitors and other premium components to help deliver continuous and stable power.
    Fully Compatible With Intel PSDG ATX 3.0 Specifications
    Made to Comply with the Latest Graphics Cards
    PCIe Gen 5.0 Ready
    Toughpower GF3 1000W Gold comes with a 16pin connector to offer powerful and stable performance allowing the PSU to run next-generation GPUs naturally.
    Ultra Quiet Smart Zero Fan
    <30mV Low Ripple Noise Design
    Top-end build quality with low ripple noise. All ripples are lower than 30mV on +12V, +5V or +3.3V from 0% to 100% load to ensure a stable operation and keep your performance-critical components to function reliably for longer.
    Extremely Strict Voltage Regulation <±2%
    Fully Modular Low-Profile Flat Cable
    100% High Quality Japanese 105°C/221°F Capacitors
    Providing great durability as well as offering the highest stability, while remaining reliable.
    High Amperage Single +12V Rail & High-Class Technologies
    Powerful single +12V rail can properly deliver the power you need for the best compatibility. The use of LLC and DC to DC circuit design provides very stable operation and enhanced voltage regulation.
    Payment & Security
    Payment methods
      FirstShop
      R 4,39900
      • 80 PLUS certification: 80 PLUS Gold
      • Availability: Awaiting Stock
      • Brand: Thermaltake
      • Category: Power Supply Units
      • Total power: 1000 W