FirstShop  |  SKU: PCB-CF-TEMP-D120
PCBuilder Tempest Chill 120mm ARGB Dual Glow Fan PCB-CF-TEMP-D120
    Description
    The PCBuilder TEMPEST CHILL 120mm Dual Glow ARGB Fan is designed to keep your PC cool during the most intense gaming sessions. It features a 120mm fan that can pump air at up to 1200RPM allowing your PC to maintain optimal temperatures during extended sessions. The LEDs are positioned on the outer & inner fan which ensures simultaneous, vibrant ARGB glow & lighting ring effects.
    Features
    • Delivers exceptional, low-noise cooling
    • Operating up to 1200RPM ±10% for powerful airflow
    • Sync compatibility with ASUS Aura, MSI Mystic Light, GIGABYTE Fusion, & RAZER Chroma
    • 7-blade fan with hydraulic framing for high-performance cooling
    • 3-PIN (ARGB) & 4-PIN (Fan)
    Technical Specification
    Fan Number: 1x 120mm PWM Fans
    Fan Dimensions: 12 x 12 x 2.5 cm
    Fan Operating Range: 1200RPM ±10%
    Fan Rated Current: 0.25A (Fan) | 0.3A (LED)
    Fan Rated Voltage: 12V
    Fan Bearing: Hydro
    Fan Air Pressure: 1.22 H20
    Fan Noise Level: 25.3dBA
    Fan Air Flow: 39.6CFM
    Fan Lighting: ARGB
    Fan Life: 30 000 hours
    Fan Blade Quantity: 7
    Colour: Black
    Connector Type: 3-PIN
    Cable Length: 550mm
    Product Dimensions: 12 x 12 x 2.5 cm
    Product Weight: 160g
    What’s in the box
    • PCBuilder TEMPEST CHILL 120mm ARGB Dual Glow Fan x1
    • Accessories Bag (Including anti-vibration pads) x1
    • User Manual x1
    Payment & Security
    Payment methods
      FirstShop