FirstShop  |  SKU: NIZ28F2.8
Nikon Nikkor Z 28mm f/2.8 Camera Lens NIZ28F2.8
    Description
    Features
    The NIKKOR Z 28mm f/2.8 excels at the capture of daily snapshots comfortably and intuitively. What’s more, you can respond immediately to the fast changing moments of street photography; and more. Get excellent image quality with its street smart 28mm perspective — 42mm on APS-C size/DX format cameras (35mm equivalent) and fast f/2.8 maximum aperture.
    Technical Specification
    Focal Length Range: 28mm
    Mount Type: Nikon Z Mount
    Maximum Aperture: f/ 2.8
    Format: FX
    Approx. Dimensions (Diameter x Length): 70 mm  x  43 mm
    Approx. Weight: 155 g
    What's included
    • NIKKOR Z 28mm f/2.8 Lens
    • LC-52B Snap-On Front Lens Cap
    • LF-N1 Rear Lens Cap
    *Supplied accessories may differ depending on country or area.
    Payment & Security
    Payment methods
      FirstShop