FirstShop  |  SKU: VS350-868M
Milesight VS350 Passage People Counter Sensor VS350-868M
    Description
    Features
    • LoRaWAN Wireless Deployment
    • Flexible Bi-Directional People Counting
    • Cost-Effective Accuracy Performance
    • 100% Anonymous Detection
    • Large Detection Area
    • 4 Years Long Battery Life with High Report Frequency
    • Unique Milesight D2D Communication
    • Device Management & Application Development
    • 2x 2700 mAh ER14505 Li-SOCl2 Replaceable Batteries
    Technical Specification
    People Counting
    Technology: Dual PIR
    Installation Height
    • Ceiling Mount: ≤ 3.0m
    • Wall Mount: 1.2m - 1.3m
    Detection Range
    • Ceiling Mount: Passage Width = 2.8 m ( At the height of 3m)
    • Wall Mount: Passage Width < 2.3m
    Detection Rate
    • Single Person: Up to 95%
    • Multiple People: Up to 80%
    Bi-directional Counting: Support
    Temperature
    Range: -30°C - 70°C
    Accuracy: ± 0.5°C
    Wireless Transmission
    Protocol: LoRaWAN, Milesight D2D
    Frequency: CN470/IN865/RU864/EU868/US915/AU915/KR920/AS923-1&2&3&4
    Tx Power: 16 dBm (868 MHz)/19 dBm (470 MHz)/22 dBm (915 MHz)