FirstShop  |  SKU: 49WQ95C-W
LG 49WQ95C-W UltraWide 49-inch 5120 x 1440p DQHD 32:9 144Hz 5ms IPS LED Curved Monitor
    Description
    Large Screen Viewing
    This monitor features a 3800R curved design with razor thin bezels and 178° viewing angles that fills your field of view. The 49" In-Plane Switching (IPS) panel is also factory calibrated to deliver 16.7 million colors, covering 98% of the DCI-P3 gamut, with high-dynamic range support. Other features include a 1000:1 static contrast ratio, 5 ms response time, and 500 nits peak brightness.
    VESA DisplayHDR 400
    Enhanced Multitasking
    AMD FreeSync Pro & NVIDIA G-Sync
    Integrated Audio
    Immerse yourself in music, movies, and more with the built-in Maxx Audio 10W stereo speaker system. Plug a pair of headphones into the 3.5mm audio jack for listening privacy.
    Connectivity
    This monitor includes two HDMI 2.1 ports alongside one DisplayPort 1.4 input and a USB Type-C connector. The USB Type-C port can transfer video, data, and up to 96W of power with compatible laptops.
    Extended Comfort
    Ergonomic Design
    Adjust the screen's height, swivel, and tilt to fit your preferences. Additionally, you can use the 100 x 100mm VESA mount to attach the display to a wall, swivel arm, or multi-monitor stand. With 178° horizontal and vertical viewing angles, you can see the screen clearly
    Features:
    • Make some noise with built-in 7W stereo speakers equipped with Waves MaxxAudio®, and make your games and movies come to life with bigger and bolder sound.
    • With USB-C™ connectivity, get fast data, audio and video transmission and device charging with up to 90W power delivery.
    Specifications:
    Product: 49" UltraWide DQHD G-SYNC® Compatible Curved Monitor
    Display diagonal: 49-inch
    Display resolution: 5120 x 1440p 144hz
    Display technology: LED
    Display: IPS
    Response time: 5ms (GtG at Faster)
    Native aspect ratio: 32:9
    Viewing angle, horizontal: 178°
    Viewing angle, vertical: 178°
    Adaptive-Sync Technology: Yes
    Brightness: 400 cd/m² (Typ.), 320 cd/m² (Min.)
    Screen Coating: Anti-glare, 3H Hard Coating
    Colour Support: 167
    Colour Gamut: DCI-P3 98% (CIE1976)
    Display Position Adjustments: Height, Swivel, Tilt
    Input Voltage: 100-240 Vac, 50/60 Hz
    Power Consumption (On mode): 113W Max
    Power Consumption SDR (On mode): Less than 0.5W
    Power Consumption (Typical): 103W
    Power Consumption Stand by: Less than 0.3W
    Power Consumption (Off Mode): Less than 0.3W
    Payment & Security
    Payment methods
      FirstShop
      R 37,99900
      • AMD FreeSync: Yes
      • Availability: Available Now
      • Brand: LG
      • Category: Curved Monitors
      • Display brightness: 400 to 499 cd/m²
      • Display resolution: 5120 x 1440 pixels
      • Display technology: LED
      • Height adjustment: Yes
      • NVIDIA G-SYNC: Yes
      • Native aspect ratio: 32:9
      • Panel type: IPS
      • Pivot: Yes
      • Pixels: 5120 x 1440
      • Refresh rate: 141 Hz and above
      • Refresh: 144Hz
      • Resolution: 5K Dual Quad HD
      • Screen shape: Curved
      • Screen size: 28 inch and above