Dahua PFS3008-8GT-96 8-port Gigabit PoE Unmanaged Desktop Ethernet Switch 1.0.01.20.10688
    Description
    Dahua PFS3008-8GT-96 8-port Gigabit PoE Unmanaged Desktop Ethernet Switch
    DH-PFS3008-8GT-96 is an unmanaged Desktop Switch with 8x 10/100/1000 Mbps PoE Ports. It provides 8x 10/100/1000 Mbps Ethernet ports. The product is equipped with two types of transmission modes (Extend Mode On/Extend Mode Off). The red port supports the IEEE802.3bt and the Hi-PoE standards. The maximum power consumption is 90W. It also supports PoE watchdog to avoid manually maintenance and device restart, which can realize the intelligent management and reduce the cost.
    Features
    • Intelligent PoE
    • BT 90W
    • All-giga Ports
    • Long distance PoE
    • PoE watchdog
    • Wide working temperature
    Intelligent PoE
    BT 90W
    The red ports support IEEE802.3af, IEEE802.3at, IEEE802.3bt and Hi-PoE standards, with a maximum output power consumption rate of 90W per port. Suitable for powering high-power devices.
    PoE Watchdog
    Long Distance PoE
    All-Gigabit Ports
    Technical Specification
    Data Transmission Port: Port 1–8
    Capacity: 20 Gbps
    Packet Forwarding Rate: 11.9 Mpps
    Packet Buffer Memory: 1.5 Mbit
    MAC Table Size: 8K
    Communication Standard: IEEE802.3; IEEE802.3u; IEEE802.3X ;IEEE 802.3az; IEEE 802.3ab
    PoE Ports: 8x RJ-45 10/100/1000 Mbps
    PoE Standard: IEEE802.3af; IEEE802.3at; Hi-PoE; IEEE802.3bt
    PoE Power: 96 W
    Power Consumption Management: Yes
    PoE Pin Assignment: 1, 2, 4, 5 (V+), 3, 6, 7, 8 (V-)
    Long Distance PoE: Supports 250 m
    Power Supply: 48 V–57 V DC