FirstShop  |  SKU: CMI-GM238-FFS
Cooler Master GM24 23.8-inch FHD 1920 x 1080 16:9 144Hz 0.5ms IPS LED Monitor GM238-FFS
    Description
    A 23.8" FHD monitor equipped with an UltraSpeed IPS 144Hz panel, all with Dynamic Overdrive, Adaptive Sync and 90% DCI-P3 coverage, GM238-FFS has all the bases covered. A no-nonsense monitor that focuses on the essential features needed for gaming, productivity as well as content creation makes this the next perfect addition to your work and play setup.
    READY FOR ANY SITUATION
    The 23.8” Full HD 144Hz display combined with 90% DCI-P3 wide color gamut makes the GM238-FFS an incredibly versatile monitor. With features essential for both gaming and productivity, you can have the freedom to play your games without a hitch during the night or focus on your work during the day time.
    ULTRASPEED IPS WITH DYNAMIC OVERDRIVE
    SMOOTH OPERATOR
    INCREDIBLE COLOR DETAIL
    DETAILS PLENTY
    Offering 92.6 pixels-per-inch (PPI) for a 23.8 inch monitor, the GM238-FFS with its Full HD resolution offers a great balance of visual fidelity and performance.
    MAKE IT YOUR GAME
    Specifications
    Product: Cooler Master Gaming GM238-FFS.
    Display diagonal: 60.5 cm (23.8")
    Display resolution: 1920 x 1080 pixels
    HD type: Full HD
    Display technology: LED
    Response time: 0.5 ms
    Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°
    Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting.
    Product colour: Black
    Payment & Security
    Payment methods
      FirstShop
      R 5,79900
      • AMD FreeSync: Yes
      • Availability: Awaiting Stock
      • Brand: Cooler Master
      • Category: Gaming Monitors
      • Display brightness: Up to 299 cd/m²
      • Display technology: LED
      • Height adjustment: Yes
      • NVIDIA G-SYNC: Yes
      • Native aspect ratio: 16:9
      • Panel type: IPS
      • Pivot: No
      • Pixels: 1920 x 1080
      • Refresh rate: 141 Hz and above
      • Refresh: 144Hz
      • Resolution: Full HD
      • Screen shape: Flat
      • Screen size: 23 to 24 inch