FirstShop  |  SKU: MPW-5001-ACBN-BEU
Cooler Master Elite NEX 500W Non-Modular ATX Power Supply MPW-5001-ACBN-BEU
    Description
    Cooler Master Elite NEX 500W Non-Modular ATX Power Supply
    NEX LEVEL POWER
    ACTIVE POWER FACTOR CORRECTION AND A DUAL FORWARD TOPOLOGY DESIGN
    EXCELLENT TEMPERATURE RESISTANCE
    HIGH PEAK POWER TOLERANCE
    Can reliably push an additional 100W at peak power loads for up to 20 seconds.
    75% EFFICIENCY AND DURABLE RELIABILITY
    Features:
    • Active PFC and a dual forward topology design
    • High peak power tolerance
    • Durability, reliability, and safety
    • 75% efficiency
    Specifications:
    • ATX Version: ATX 12V Ver. 2.41
    • PFC: Active PFC
    • Input Voltage: 200-240V
    • Input Current: 4A
    • Input Frequency: 50-60Hz
    • Dimensions (L x W x H): 140 x 150 x 86 mm
    • Fan Size: 120mm
    • Fan Bearing: Sleeve Fan
    Payment & Security
    Payment methods
      FirstShop
      R 1,00900
      • 80 PLUS certification: None
      • Availability: Awaiting Stock
      • Brand: Cooler Master
      • Category: Power Supply Units
      • Total power: 500 W