FirstShop  |  SKU: AD5S48008G
ADATA AD5S48008G 8GB 4800MHz DDR5 SODIMM Memory Module
    Description
    The DDR5-4800 SO-DIMM delivers blazing frequencies of up to 4800 MT/s, a major leap from the max. frequency of DDR4 modules (3200 MT/s) . This next-gen memory module operates on just 1.1V, making it 8% more power-efficient than DDR4. What's more, it features a built-in Power Management IC (PMIC) to enhanced power supply stability.  This memory module's architecture allows for more memory bank groups and banks. With the same area, more bank groups can be packed into the module, doubling what was possible with DDR4, giving you higher capacities. With on-die error correcting code (ECC) this module can correct errors automatically in real-time to provide increased stability and reliability.
    Specifications:
    • 8GB Module
    • Rated Speed: 4800 MT/s
    • Rated Latency: CL40
    • Rated Voltage: 1.10V
    • SO-DIMM Form Factor
    Payment & Security
    Payment methods
      FirstShop