    Description
    predator-laptop-helios-neo-16-agw-banner-1 (2560×1080)
    BEYOND PERFORMANCE
    NVIDIA GEFORCE RTX 40 SERIES LAPTOPS
    HACK THE PLANET
    COOLING PERFECTED
    STUNNING VISUALS
    Lock your sights on this display. At 16 inches with a 16:10 aspect ratio and 165Hz refresh rate, the WQXGA panel goes all out and includes NVIDIA G-SYNC and Advanced Optimus for maximum graphics power.
    Specifications
    • Product: Acer Predator Helios Neo 16 PHN16-71-714Q
    • Product type: Notebook
    • Form factor: Clamshell
    • Processor family: 13th Generation Intel Core i7
    • Processor model: i7-13700HX (30M Cache, up to 5.00 GHz)
    • Processor Frequency: 3.70 / 5.0 Ghz
    • Display diagonal: 40.6 cm (16")