    Description
    aspire3-banner-7:Secondary-Hero-XL (2900×956)
    Ready-to-Go Performance
    Improved Thermals
    Purposeful Design
    With a sleek metal cover available in new vibrant colors, the Aspire 3 is lighter and thinner than ever before at 1.6kg and 18.9mm. While a long-lasting battery allows for the family to get more done between charges.
    The Display
    The Connectivity
    Specifications
    • Product: Acer Aspire 3 A315-58-50F2
    • Product type: Notebook
    • Form factor: Clamshell
    • Processor family: 11th Generation Intel Core i5
    • Processor model: i5-1135G7 (8M Cache, up to 4.20 GHz)
    • Processor Frequency: 2.40 / 4.20 Ghz
    • Display diagonal: 39.6 cm (15.6")
    • HD type: Full HD
    • Display resolution: 1920 x 1080 pixels
    • Internal memory: 12 GB
    • Internal memory type: DDR4-SDRAM
    • Total storage capacity: 512 GB
    • Storage Type: SSD
    • On-board graphics adapter model: Intel® Iris® Xe Graphics
    • Operating system installed: Windows 11 Home
    • Colour: Silver
    • Weight: 1.73 kg
      R 13,39900
      • Availability: Awaiting Stock
      • Brand: Acer
      • CPU manufacturer: Intel
      • CPU speed: 4.1 to 5.0 GHz